Zrealizowano

X Rajd "Śladami przodków"

"Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki" to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa i pod tym hasłem odbył się 17 września 2016 r. X RAJD "ŚLADAMI PRZODKÓW".

Cykliczna impreza zgromadziła w tym roku 200 osób. Trzema trasami, których nazwy sugerowały zwiedzany rejon miasta - "Centralna", "Zachodnią stroną", "Przez Wydory" - wędrowali uczniowie ze szkół kaliskich i rejonu Kalisza. Każda drużyna miała do uzupełnienia kartę pracy, w której rymowane zagadki obejmowały najciekawsze zabytki, arcydzieła, pomniki, a rymy ułatwiały odgadnięcie zadania. Zdobytą przez młodzież wiedzę uzupełniali przewodnicy: Bożena Kryst, Anna Katarzyna Raczko i Marcin Adasiak, którzy szli z grupami.

Na mecie w Pracowni Krajoznawczej PTTK, każda drużyna brała udział w konkursach: aktorskim - scenka z życia sławnych ludzi związanych z Kaliszem, z literatury o Kaliszu, legend itp., rysunkowym - narysowanie exlibrisu o tematyce rajdowej, medycznym - udzielanie pierwszej pomocy.

Pomysłowość uczniów w przygotowaniu epizodów artystycznych nie miała granic. Każda grupa przedstawiła coś ciekawego.

Komisję i widzów urzekło przedstawienie przez młodych artystów z SP w Opatówku, państwa Janiny i Władysława Kościelniaków, ich więzi, miłości, pracy artystycznej. Wykonawcy z Gimnazjum nr 1 zaskoczyli widzów futurystycznymi strojami z folii i wytłaczanek, w które ubrani byli Barbara i Bogumił z powieści Noce i dnie. Zaś artyści z III LO urzekli wdziękiem w scenie z Nocy i dni, gdzie Tolibowski z nenufarami w dłoniach wyznaje miłość Barbarze przy dźwiękach walca. Zaskakująca była etiuda "Zakazana miłość" opowiadająca o "Dorotkach" z Baszty Dorotka, wykonana w formie pantomimy, przez Gabrielę Goździewicz i Darię Jamrozik z Gimnazjum nr 2 w Kaliszu.

W konkursie medycznym prowadzonym przez studentów PWSZ - Dominikę Gibus, Bartosza Kaczmarka i wolontariuszkę Patrycję Gibus pod kierownictwem dr Mieczysława Pietrzyka, młodzi ratownicy doskonalili swoje umiejętności.

Punkty z konkursów na mecie, plus punkty z konkursu historycznego, który się odbył dwa dni wcześniej, dodając punkty za projekt znaczka na rajd następny, za wygląd grupy, posiadanie apteczki, proporca i punkty za zdobyte Odznaki Turystyki Pieszej, dawały drużynie ostateczny wynik i miejsce w klasyfikacji ogólnej, która przedstawia się następująco:

 • I miejsce - III LO, opiekun Monika Michalska
 • II miejsce - Gimnazjum nr 1 -opiekun Renata Urbaniak
 • III miejsce - SP nr 9 -opiekun Monika Raniś

W konkursie historycznym, którego wynik był bardzo istotny dla ostatecznego zwycięstwa, dwa pierwsze miejsca zajęli;

Szkoły ponadpodstawowe:

 • I miejsce - Anna Sośnicka, Łukasz Bartosik - III LO
 • I miejsce - Zuzanna Chrzanowska, Aleksandra Andrzejak - Gimnazjum nr 1
 • III miejsce - Konrad Ludwiczak, Krzysztof Burzyński - Gimnazjum nr 3

Szkoły podstawowe:

 • I miejsce - Mateusz Przybyła, Iga Czerniak - SP nr 9
 • II miejsce /ex aequo/ zajęli:
  II - Izabela Mazurowska, Hanna Warszewska - SP Opatówek
  II - Aleksandra Strójwąs, Laura Górnicka - SP nr 7

Najciekawszy projekt znaczka na rajd następny przygotowali:

 • Gabriela Goździewicz - Gimnazjum nr 2
 • Amelia Krysiak - SP nr 9
 • Niewiadomska Alicja - III LO

Interesujący exlibris na temat rajdu wykonał Świątek Igor z SP w Opatówku, II miejsce - Małgorzata Błaszczyk z Gimnazjum nr 3, III - Ola Łazarek z III LO.W konkursie medycznym najsprawniej udzielali pierwszej pomocy uczniowie:

 • I m. - Laura Górniak, Ada Wojtecka - SP nr 7
 • Dwa drugie miejsca:
  II m. Robert Kaleta, Hania Marzec - Gimnazjum nr 2
  II m. Julia Machowicz, Natalia Rareta - Gimnazjum nr 1

Sukcesy uczniów zostały hojnie nagrodzone, a nagrody ufundowali: Kaliski Oddział PTTK im Stanisława Graevego, Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Wydział Kultury i Sztuki,Sportu i Turystyki w Kaliszu, firmy: Decatlon, Runotex, Metalplast, Tiramisu, PPHU Sp. Z o o, Carrefour, Piekarnia Pana Paraczyńskiego i Piekarnia u Marcina oraz Redakcja Ziemi Kaliskiej.

W organizację rajdu zaangażowali się: P.P Danuta Urbaniak, Wacława Maląg, Olimpia Piątczak, Iwona Kapitaniak, Ewa Długaś, Marcin Adasiak, Mateusz Walczak.Nagrody i puchary zwycięskim drużynom wręczył Pan Mateusz Przyjazny- Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego.

Na mecie wszyscy rajdowicze z apetytem zjedli smaczny żurek, a na deser drożdżówki i placek ze śliwkami.

Pogoda dopisała i oby tak było na następny rok, czego sobie i wszystkim wędrowcom życzy:

Komandor rajdu
Danuta Urbaniak