Murale PTTK

Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego informuje, iż naszym staraniem i sumptem powstały 4 nowe murale na ścianach stacji Trafo (po uzyskaniu zgody właściciela obiektu) w Kaliszu przy ulicy Łódzkiej 29a (poniżej Hotelu "Bursztyn").

Serdecznie zapraszamy wszystkich turystów, krajoznawców i miłośników Murali do propagowania naszej działalności za pomocą (także i) naszych Murali.

Stanisław Graeve
założyciel PTK i patron Kaliskiego Oddziału PTTK

Graeve Stanisław
(1868-912)
etnograf, krajoznawca. Urodzony 4 maja jako syn Aleksandra (1820-1883), ziemianina, działacza społecznego w Wielkim Księstwie Poznańskim i Franciszki ze Ślaskich. Był właścicielem dóbr Biskupice w Sieradzkiem. Interesował się etnografią, głównie regionu sieradzkiego, którego był jednym z pierwszych badaczy. Dzięki jego staraniom i funduszom F. Piekarski i F. Łubieński w l. 1909-12 wykonali ponad 30 obrazów przedstawiających typy ludowe, architekturę i obrzędy ziemi sieradzkiej. Przez wiele lat gromadził zbiory etnograficzne w dworze zbudowanym przez siebie wg projektu A. Nunkowskiego. W grudniu 1911 przekazał swe zbiory do muzeum powstającego w Kaliszu.

Był autorem pracy: Stroje i zdobnictwo ludowe w Sieradzkiem („ Wieś Ilustrowana”, 1910) i współautorem (wespół z Leonardem de Verdmond Jacques) Przewodnika po guberni Kaliskiej (Kalisz 1912). W 1910 założył kaliski oddział Pol. Tow. Krajoznawczego, którego był pierwszym prezesem. Zmarł w Biskupicach 23 XI 1912, został pochowany w Charłupi Małej. Był żonaty ze Stanisławą Wężykówną.

PSB: Osiemnaście wieków Kalisza, t.3,P.1962, s. 331. Andrzej Wędzki
Źródło: Wielkopolski Słownik Biograficzny, Warszawa Poznań – 1981, strona 227

Stefan Szolc-Rogoziński
obieżyświat, badacz Kamerunu

Szolc–Rogoziński Stefan
(1861-1896)
podróżnik, badacz Kamerunu. Urodzony w Kaliszu w rodzinie przemysłowca Ludwika Scholtza i Malwiny z Rogozińskich, której nazwiska używał. Skończył akademię morską w Petersburgu (1880) i jako oficer odbył podróż dookoła świata. Dzięki pomocy finansowej społeczeństwa pol. wyruszył z wyprawą do Kamerunu w Afryce (1882). Wraz z K. Tomczekiem zbadał wybrzeża Kamerunu i dorzecze rzeki Mungo, odkrył jezioro Słoniowe (M’bu), a z L. Janikowskim zdobył najwyższy szczyt Fako (4070 m). Wyparty z Kamerunu przez Niemców, wrócił do Polski(1883) gdzie opracowywał i popularyzował swoje badania. Wydał Żeglugę wzdłuż brzegów Zachodniej Afryki (1886) i Pod równikiem (1886). Następnie na wyspie Fernando Po założył plantację w celu gromadzenia funduszy na dalsze wyprawy, jednak nie dała ona oczekiwanych rezultatów.

W latach 1891-96 wyjeżdżał do jeszcze do Egiptu i Francji.

H. Szumańska – Grosowa, Podróże S.SZ-R w 1967.
Źródło: Wielkopolski Słownik Biograficzny, Warszawa Poznań – 1981, strona 739

Wędruj z nami

Wypoczywaj z PTTK

Pomysłodawcą murali i ich szaty graficznej są kol. Grzegorz Walkowiak oraz kol. Mateusz Przyjazny.

Autorką rysunków symbolizujących aktywność turystyczną i sportową PTTK umieszczonych na drzwiach stacji Trafo jest Pani Jagoda Walkowiak (wnuczka Grzegorza Walkowiaka naszego byłego wieloletniego Prezesa PTTK w Kaliszu).

Tekst i foto: Mateusz Przyjazny