Zrealizowano

VI Rajd "Śladami Przodków"

W dniu 15.09.2012 roku odbył się VI rajd z cyklu Śladami Przodków organizowany przez Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego, a towarzyszący XX Europejskim Dniom Dziedzictwa. Ideą przewodnią tegorocznej imprezy były "Tajemnice codzienności". Taki też tytuł nosił konkurs historyczno-etnograficzny organizowany w ramach rajdu, który odbył się 13.09.2012. W rywalizacji tej wzięło udział 6 drużyn: 2 ze szkół podstawowych oraz 4 ze szkół ponadpodstawowych. Wśród tych pierwszych największą wiedzą z zakresu codziennego życia naszych przodków wykazały się uczennice Szkoły Podstawowej nr 9 Małgorzata Piwońska i Karolina Stefaniak, wśród drugich najlepsze okazały się reprezentantki II LO im. T. Kościuszki Agnieszka Korbacz i Adrianna Macke.

Rajd jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczy udział ponad 170 osób z 7 szkół: podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Uczestnicy mieli do pokonania jedną wybraną spośród trzech trasę wiodącą przez najciekawsze miejsca naszego miasta (z Zawodzia lub "Rogatki" przez Główny Rynek i plac targowy) aż do mety, która tradycyjnie znalazła się w budynku Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK przy ul. Łódzkiej 29a. Po drodze czekały na nich zadania, w których musieli wykazać się pomysłowością, zręcznością i gospodarnością, cechom jakże ważnym w życiu naszych przodków, ale i naszym. W historię miasta i tematykę poszczególnych zadań wtajemniczali dzieci i młodzież kaliscy przewodnicy i sympatycy PTTK: Arkadiusz Skaruz, Paweł Dybka, Łukasz Wolski i Anna Urbaniak. Na mecie przygotowano atrakcję dla opiekunów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w konkursie "prania na tarce". Najlepiej spisała się opiekunka grupy z Gimnazjum nr 3 Eliza Świerek.

Zwycięzcą VI rajdu "Śladami Przodków" została drużyna II LO z opiekunkami: Jolantą Kowalską i Katarzyną Wdowczyk. Drugie miejsce zajęła reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 9 "pod wodzą" Moniki Raniś. Miejsce trzecie przypadło drużynie III LO, którą prowadziły Monika Michalska i Anna Kowalczyk. Puchary "Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego" wręczył - dla 3. zwycięskich drużyn - osobiście - Prezes Mateusz Przyjazny. Wszystkie drużyny otrzymały ciekawe nagrody książkowe ufundowane przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Oddział PTTK. Nadto Oddział PTTK ufundował dla każdej drużyny wartościowe nagrody rzeczowe.

Dzięki operatywności kierownika mety tj. Iwony Konopki - Kapitaniak na wszystkich uczestników rajdu czekały kolejne atrakcyjne nagrody książkowe oraz ciepły posiłek tj. wspaniały żurek. Całość uświetnili swoją obecnością: kaliski przewodnik i przodownik turystyki pieszej Stefan Szymczak, który stawiał stemple w książeczkach młodych piechurów oraz Elżbieta Siarkiewicz dbająca o kaliską Regionalną Pracownię Krajoznawczą. W roli Komandora Rajdu i pomysłodawcy przyjętych z aplauzem konkursów po raz kolejny sprawdziła się Danuta Urbaniak wiceprezes Kaliskiego Oddziału ds. programowych.

Rajd Śladami Przodków od kilku lat gromadzi młodych ludzi zainteresowanych tajemnicami przeszłości kaliskiego grodu. Tegoroczna impreza ciesząca się dużym zainteresowaniem z pewnością nie była ostatnią i za rok miłośnicy odkrywania przeszłości znów spotkają się na rajdowym szlaku.

Tekst: Anna Urbaniak
Zdjęcia: Paweł Dybka

"Ewka! to ja Ci cały majątek zapisałam a Ty się włóczysz po mieście z cudzymi dzieckami! Marsz do prania tej sterty ciuchów"

Żurek na zakwasie wzbogacony mięsiwem pod każdą postacią smakował wszystkim. Nawet "Białe Damy" się mu nieoparły...

Pani Monika Raniś odbiera nagrodę z rąk Prezesa Oddziału - Mateusza Przyjaznego.

Napięcie wzrasata. Prezes Mateusz Przyjazny wręcza nagrody "od końca". Cieszą się wszyscy! Jedni z nagrody, drudzy zaś kalkulują "jeśli nie ma nas teraz to znaczy, iż jesteśmy wyżej".

Komandor rajdu - Danuta Urbaniak wręcza nagrodę za III miejsce dla drużyny III LO w Kaliszu.

Prezes Zarządu Oddziału - Mateusz Przyjazny wręcza "PUCHAR PREZESA" drużynie II LO w Kaliszu za zdobycie I miejsca.

Drużyna Gimnazjum nr 3 w Kaliszu na mecie (tuż po odebraniu nagród).

Zwycięska drużyna II LO w Kaliszu z narzędziami dawnego życia codziennego.