Zrealizowano

IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej

W dniach 30.09-2.10.2011 roku w Kaliszu odbył się IX Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej.

Do najstarszego Grodu w Polsce przybyło 40 rowerzystów, którzy reprezentowali całą Wielkopolskę. Cieszy nas także udział cyklistów z Warszawy, Pabianic i Zabrza.

W piątek, po zakwaterowaniu i posileniu się, uczestnicy zlotu udali się na "spacer wieczorową porą". Po zaułkach Starego Kalisza oprowadzał Pan Stefan Szymczak kaliski przewodnik. Finałem było wejście na wieżę Ratusza i nocna panorama miasta.

W drugim dniu (sobota) odbyła się wycieczka rowerowa na szlaku: Kalisz - Szczypiorno - Nowe Skalmierzyce - Droszew - Kucharki - Gołuchów - Jedlec - Popówek - Niedźwiady (50 km.) Rowerzyści zapoznali się z historią terenu przez który przejeżdżali podziwiając jednocześnie na trasie wiele zabytkowych obiektów.

W Gołuchowie odpoczywali w największym w Wielkopolsce parku arboretum (158 ha) i zwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej z jedynym w Polsce Muzeum Leśnictwa mieszczącym się w XIX-wiecznej tzw. Oficynie. Cyklistom spodobała się również pokazowa zagroda dla zwierząt (żubry, dziki, daniele i koniki polski).Po przybyciu do Bursztynowego Dworu w Niedźwiadach na zmęczonych rowerzystów czekał gorący poczęstunek. Po regeneracji sił uczestnicy powrócili do miejsca zakwaterowania w Domu Pielgrzyma. Tu o godzinie 20.00 odbyła się pogawędka Przodowników przy kawie i cieście. Uczestników Zlotu gorąco witał Mateusz Przyjazny - Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK. Spotkanie uświetnił swoją obecnością poseł Leszek Aleksandrzak - sympatyk turystyki rowerowej.

W miłej atmosferze opowiadano o wyprawach rowerowych i turystycznych przygodach w kończącym się sezonie rowerowym 2011 roku.

W trzecim dniu zlotu brać rowerowa udała się na Cmentarz Żydowski Szlakiem Bursztynowym, gdzie z historią Kaliskich Żydów zapoznała cyklistów Pani Halina Marcinkowska z Kaliskiego Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami. Zlot zakończył i pożegnał uczestników Komandor Zlotu Bogusław Monczyński. Nad zabezpieczeniem logistycznym czuwała kwatermistrz Grażyna Adamin, trasy rowerowe przygotowali (i prowadzili) Edward Adamin i Piotr Wencfel a nad bezpieczeństwem rowerzystów czuwał Marek Glapiński. Pogoda była wspaniała - słoneczka nie brakowało. Uczestnikom humory dopisały.

Teraz czekamy na kolejny już jubileuszowy X Wielkopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

Tekst: Bogusław Monczyński
Zdjęcia: Piotr Wencfel