Zrealizowano

Kalisz wielu kultur

Dobiegła końca miejska gra pod nazwą Śladami kultur Kalisza. W minioną niedzielę, na terenie Grodu Piastowskiego na Zawodziu najwytrwalsi uczestnicy odebrali nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów jubileuszowej zabawy.

Pierwszy etap miejskiej zabawy, której celem było poznanie wielokulturowego Kalisza, odbył się w sobotę, 21 sierpnia. W niecodzienną, historyczną podróż śladami dawnych przodków, pod wodzą kaliskich przewodników i znawców dziejów miasta, wyruszyło kilkudziesięciu uczestników projektu. Miasto przemierzali pieszo i na rowerach, samotnie i całymi rodzinami, a trasa spaceru wiodła szlakiem zabytkowych kaliskich nekropolii.

W miniony weekend zabawę kontynuowano, tym razem przenosząc się do śródmieścia. Najpierw spacerowicze pod przewodnictwem Haliny Marcinkowskiej zwiedzili dawną dzielnicę żydowską. Przemierzali m.in. ulice Garbarską, Targową, Złotą i Ciasną, słuchali interesujących opowieści o życiu kaliskich Żydów, oglądali zabytkowe kamienice i chętnie włączali się w różnego rodzaju zabawy i konkursy.

W dalszą podróż po Kaliszu wielokulturowym uczestnicy zabawy wyruszyli pod okiem przewodników PTTK: Stefana Szymczaka i Piotra Sobolewskiego. Zwiedzano Katedrę św. Mikołaja, zamek, Bazylikę św. Józefa i kolegium jezuickie, Plac Jana Pawła II, pałac gubernatora, cerkiew oraz Centrum Kultury i Sztuki, a także Plac Kilińskiego (b. fabryka Rephana), ul. Niecałą, Kościół Garnizonowy i Aleję Wolności.

Kolejnym etapem zabawy był udział w sobotnich imprezach muzycznych - koncertach zespołów: Daga Dana, Cukunft, Biff i Czesław Śpiewa, odbywających się w ramach jubileuszowego projektu Osiemnaście i pół godziny na dobę.

Finał zabawy odbył się w minioną niedzielę na terenie Grodu Piastowskiego na Zawodziu, podczas trwającej tam Biesiady Piastowskiej. Organizatorzy skrzętnie sprawdzili karty uczestnictwa, podliczyli punkty i wreszcie... rozdali nagrody. A te były naprawdę cenne: laptopy, rowery, przepiękne filiżanki i jubileuszowe pakiety promocyjne. Zgodnie z regulaminem laptopy otrzymały dwie najliczniejsze drużyny: rodzina państwa Szkudlarków oraz zespół złożony z kandydatów na przyszłych przewodników PTTK.

Zespoły liczące nieco mniej zawodników nagrodzono rowerami. I tak cztery kółka odebrały rodziny państwa Kęszyckich, Gutowskich, Solarskich, Michalaków, Tomaszewskich i Zacharów.

Pozostałe drużyny otrzymały pakiety promocyjne.

Z kolei uczestnicy indywidualni, którzy uzyskali największą ilość punktów otrzymali eleganckie filiżanki ufundowane przez herbaciarnię Chimera. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Bogusław Monczyński, Beata Zduniak, Roman Olek, Agnieszka Gaweł, Maria Gaweł i Katarzyna Rutkowska.

Nagrody wręczyli: Iwona Duda, szefowa Biura ds. Promocji i Współpracy Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza, które było fundatorem prezentów, Mateusz Przyjazny, prezes kaliskiego oddziału PTTK, który był współorganizatorem imprezy oraz Agata Wierzejska – Holewska, szefowa Biura ds. Obchodów Jubileuszu Kalisia 18,5.

Tekst i zdjęcia: Karina Zachara