Zrealizowano
XI Rajd Ogrodników w Opatówku
Na metę XI Rajdu Ogrodników w Opatówku, 26 kwietnia 2008 r., zorganizowaną w Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka, przybyło 260 osób z dwunastu szkół w tym grupa z holenderskiego Heerhugoward oraz 80 osobowa ekipa rowerzystów. Poszczególne zespoły turystów prezentowały kolorowe stroje i nigdzie niepublikowane piosenki o tematyce nawiązującej do tytułu wędrówki. Miłośnicy roślin i ogrodowych nowinek technicznych mogli delektować się podczas Targów Ogrodniczo-Rolniczych i Działkowych, zorganizowanych na terenie podworskiego parku.
Atrakcyjna wędrówka
Rajdowiczom zaoferowano trzynaście tras i jedną dowolną, które rozpoczynały się w ościennych miejscowościach; w Chełmcach, Marchwaczu, Zdunach czy Skarszewie. Wytyczono je w sposób umożliwiający poznanie ciekawych obiektów, jak starego młyna wodnego na Trojanówce czy zabytkowego cmentarza, parku podworskiego z żeliwnym mostem pochodzącego z 1824r. czy neogotyckiego kościoła. Po drodze przygotowano punkty kontrolne, na których młodzież podczas krótkiego odpoczynku udzielała odpowiedzi na przygotowane pytania dotyczące krajoznawstwa, wiedzy ogrodniczej, ekologicznej i ekspozycji muzealnych. Wizyta w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku była obowiązkowa dla uczniów i ich opiekunów.
Rywalizacja
Liczni turyści wykorzystali tematykę rajdu do zaakcentowania w swoich ubiorach. Widoczne były barwne kwiaty i nakrycia głowy, balony i wstążki, byli też autentyczni ogrodnicy. Wkroczeniu na metę towarzyszyło wykonanie piosenki, której słowa o tematyce ekologicznej były najwyżej oceniane przez jury. Wesołe rytmy nadawane przez instrumenty muzyczne dodawały wigoru zmęczonym turystom. Za posiadany proporzec i apteczkę drużyny otrzymywały dodatkowe punkty. Liczne drużyny przygotowały projekt znaczka rajdowego na przyszłoroczną wędrówkę. Wszyscy zwycięcy konkursów otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Kaliski Oddział PTTK, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Urząd Miejski Kalisza.
Opiekunowie mieli chwilę relaksu podczas konkurencji nazwanej "Jedna jaskółka wiosny nie czyni". Papierowe ptaki, własnoręcznie wykonane, po danym sygnale, jednocześnie pofrunęły w dal. Najdłuższy lot wykonała jaskółka przygotowana przez Danutę Ciesielską z Zespołu Szkół w Stawiszynie. Tuż za nią wylądowała jaskółka Izabeli Dubanowicz z SP w Opatówku i ptak Renaty Urbaniak z Gimnazjum nr 1 w Kaliszu.
Komisja oceniająca, w składzie: Danuta Urbaniak, Wanda Pietrzykowska, Ewa Wieczorek, przy znacznej pomocy Kasi Winowicz (uczennicy kl. III Technikum Ogrodniczego), przyznała nagrody i dyplomy. W blasku kwietniowego słońca cudownie błyszczały puchary przeznaczone dla zwycięzców. Pierwsze miejsce w punktacji generalnej i Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku odebrali uczniowie Gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Kaliszu. Puchary Prezesa Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego wzbogaciły trofea Szkoły Podstawowej w Opatówku ( II miejsce) i Szkoły Podstawowej w Sierzchowie ( III miejsce). Kolorowe piłki do gry w tenisa, koszykówkę i szczypiorniaka, rzucone w tłum i wyłapywane przez młodzież, były dodatkową atrakcją dla uczestników rajdu. Potwierdzeniami punktów na OTP zajmowali się Stefan Szymczak i Waldemar Pol.
Warto podkreślić udział w rajdzie osób dorosłych. Rowerzyści z kaliskiego klubu "Cyklista" przybycie na metę traktowali jako przerwę w treningu sportowym na jednośladach. Komandor rajdu – Mateusz Przyjazny - z radością ufundował im ciepły posiłek w miłym towarzystwie rajdowych piechurów.
Goście rajdu
Rangę podsumowania turystycznej wędrówki podkreśliła obecność na mecie rajdu znaczących osób: Marka Janiaka, dyrektora Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku oraz Józefa Rackiego posła z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Organizatorzy rajdu
O kontynuacją rajdu ogrodników zadbał Prezes Mateusz Przyjazny, wieloletni inicjator wędrowania ścieżkami ziemi kaliskiej, którego tym razem wsparły instytucje: Zespół Szkół im. S. Mikołajczyka oraz Kaliski Oddział PTTK, a także kaliski Urząd Miejski i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Pamiętajcie o ogrodach
Atrakcją dla wędrowców była możliwość odwiedzenia XI. Targów Ogrodniczo-Rolnych i Działkowych, odbywających się tuż obok mety rajdu, w podworskim parku pamiętającym czasy gen Józefa Zajączka. Wielobarwne sadzonki, byliny, egzotyczne drzewka, pachnące kwiaty przyciągały uwagę spacerujących. Zainteresowani sprzętem ogrodniczym i urządzeniami przydatnymi na działce mieli sposobność uzyskania informacji bezpośrednio od producentów, którzy prezentowali swe wyroby.
A Zespół Szkół im. S. Mikołajczyka otworzył swoje podwoje dla potencjalnych uczniów zainteresowanych kontynuowaniem edukacji w placówce o ugruntowanej pozycji wśród placówek kształcenia ponadgimnazjalnego. "Otwarte drzwi" zachęcały do poznania wyposażenia i osiągnięć placówki .Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kronik w historycznej sali 98, gdzie uczestnicy rajdu mogli odnaleźć się na łamach kroniki SKKT – PTTK. Wielu z nich z radością odnajdywało fotografie swoich starszych kolegów a nawet... Rodziców. A to wszystko za sprawą Pana Mateusza Przyjaznego, który przez 27 lat dbał o dokumentowanie osiągnięć tej szkoły. Nadto dyżurujący uczniowie udzielali informacji o profilach klas i możliwościach znalezienia zatrudnienia na rynku pracy po ukończeniu szkoły.
Tekst i foto: Bożena Kryst
Kaliskie Koło Przewodników PTTK
Laureaci I miejsca w klasyfikacji ogólnej, uczniowie Gimnazjum SS Nazaretanek w Kaliszu oraz Marek Janiak, Józef Racki i Mateusz Przyjazny.
Drużyna SP w Opatówku ze zdobytym pucharem
"Tuptusie" drużyna Gimnazjum w Opatówku
Która jaskółka najdalej poleci?...