Zrealizowano

Zielonym szlakiem, "Doliną Prosny", do Kalisza

Zachmurzone sobotnie niebo nie zapowiadało najlepiej uczestnikom III Rajdu Znakowanymi Szlakami Pieszymi Regionu Kaliskiego organizowanego 19 kwietnia przez Komisje Krajoznawczą i Turystyki Pieszej Kaliskiego Oddziału PTTK wraz z sekcją turystyczną Szwendaków z Klubu Osiedlowego Kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. A kiedy w porze startu zaczął nawet siąpić wiosenny deszcz - kilku z nich wróciło do domów pod pierzyny. Na szczęście zdecydowana większość, czyli ponad pięćdziesięciu uczniów z pięciu kaliskich szkół, wyruszyła na trasy rajdowe. I na pewno tego nie pożałowała. Niebo wnet uśmiechnęło się do nich a na zielonym szlaku, wiodącym z lasu winiarskiego, czekało nań sporo atrakcji. Już to szukanie z busolami skarbu ukrytego pod jednym z drzew, już to podziwianie budzącej się do życia, na otaczających, Dolinę Prosny polach, przyrody, już to podglądanie na strzelnicy golfowej treningu kaliskich prekursorów tego sportu.

Na moście św. Wojciecha, obiekcie nowej trasy komunikacyjnej Kalisza - Szlaku Bursztynowym, dołączyła druga grupa rajdowiczów, wędrująca również zielonym szlakiem od strony śródmieścia i cała barwna (choć, zgodnie z formułą rajdu przeważały kolory zielone) kawalkada podążyła w kierunku ul. Serbinowskiej, gdzie w siedzibie Klubu czekały nań kolejne atrakcje. Najpierw - obficie zaopatrzony bufet, potem - emocje konkursu krajoznawczego. Później gwóźdź artystycznej części imprezy - taneczna inscenizacja jednej z legend kaliskich "Podanie o Korzeniewie" pomieszczonej w książce Eligiusza Kor - Walczaka "Baśnie i legendy kaliskie". Inscenizację wykonały tancerki z klubowej sekcji rytmiki przygotowane przez instruktorkę-Violettę Graczyk.

I wreszcie ogłoszenie wyników rywalizacji rajdowej. I tak najlepszymi krajoznawcami III Rajdu okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie: Agnieszka i Marta Mikołajczykówne oraz Szymon Frątczak natomiast w klasyfikacji generalnej, która oprócz wyników wspomnianego konkursu uwzględniała też: liczebność drużyny, jej image i zachowanie na trasie oraz posiadanie odznak turystycznych, zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Agnieszki Olek. Na kolejnych pozycjach znalazły się drużyny z kaliskich szkół nr nr 1, 16 i Gimnazjum nr 9.

Zwycięzcy zdobyli okazały puchar ale każdy z uczestników wrócił do domu bogatszy. Bądź to o kolejne nagrody książkowe, którymi hojnie obdzielali organizatorzy, wreszcie o niepowtarzalne wrażenia, jakie stały się ich udziałem w ten sobotni poranek.

Chwała organizatorom Imprezy - Komandorowi Rajdu Piotrowi Sobolewskiemu, przewodnikowi Stefanowi Szymczakowi oraz "gospodyni" mety - Krystynie Licznerskiej. Chwała opiekunom drużyn - nauczycielkom, które poświęciły swój czas ku pożytkowi podopiecznych.

Piotr Sobolewski
Koło Przewodników PTTK im. Adama Chodyńskiego w Kaliszu

Uczestnicy rajdu na nowej trasie komunikacyjnej Kalisza - Szlaku Bursztynowym

Logo szlaku, biegnącego dawno temu przez Kalisz, łączącego morza Śródziemne z Bałtyckim

Wszyscy w dobrych nastrojach dotarli do mety rajdu w Klubie KSM

Inscenizacja legendy o Korzeniewie została ciepło przyjęta przez uczestników i gości rajdu

Przedstawicielka Szkoły Podstawowej nr 2 odbiera puchar za zwycięstwo w rajdzie

Zwycięscy rajdu - drużyna SP nr 2 z opiekunami i organizatorami imprezy

Fot. (6x) - Zbigniew POL