Zrealizowano

II Rajd Znakowanymi Szlakami Pieszymi Regionu Kaliskiego

Przepiękna pogoda towarzyszyła ponad stu młodym turystom, którzy w sobotę 14 kwietnia 2007 r. wybrali się wraz ze swoimi opiekunami na II Rajd Znakowanymi Szlakami Pieszymi Regionu Kaliskiego by sprawdzić, czy wiosna zawitała już na dobre. Tym razem rajdowa trasa wiodła szlakiem niebieskim - dla najwytrwalszych zaczynała się w Kucharach, dla innych w Kościelnej Wsi, a najmłodsi rozpoczynali swój marsz od mostu na Stańczukowskiego. Wędrujący mieli możność obejrzenia Oczyszczalni Ścieków w Kucharach, podziwiać romańskie fragmenty kościoła w Kościelnej Wsi, obejrzeć na ile już podrosły drzewa w najmłodszym kaliskim parku nad Krępicą a przede wszystkim rozkoszować się przepysznymi, zwłaszcza o tej porze roku, krajobrazami doliny Prosny. Rajdowiczów prowadzili i fachowym komentarzem raczyli przewodnicy kaliskiego koła PTTK - Emilia Hermann, Stefan Szymczak i Zenon Florczyk. Jak przystało na kolor szlaku, którym wędrowano, uczestnicy ubrani byli w stroje zawierające niebieskie elementy.

Meta Rajdu znajdowała się w Osiedlowym Klubie K.S.M., który, wraz z Oddziałową Komisją Krajoznawczą PTTK, był organizatorem imprezy. Zmęczeni acz zachwyceni turyści mieli tam możliwość posilenia się smacznym posiłkiem (zimne napoje szły… jak woda) i wzięcia udziału w konkursach: krajoznawczym, przyrodniczym (swoją tematyką obejmowały trasy rajdowe) i turystycznym dla posiadaczy odznak PTTK. Wrażeń artystycznych dostarczyły występy Zespołu Muzyki Dawnej z Gimnazjum nr 9 oraz członków sekcji tanecznej Klubu przy Serbinowskiej.

Triumfatorem generalnej klasyfikacji rajdowej, obejmującej wyniki w konkursach, zachowanie na trasie i prezencję została drużyna z III L.O. w Kaliszu, obdarowana wspaniałym pucharem. Ich opiekunką była wieloletnia propagatorka turystyki w tej zasłużonej kaliskiej szkole, Pani Elżbieta Wojciechowska. Moc nagród zdobyły też kolejne drużyny: z SP 7 i SP 16 w Kaliszu, z Gimnazjum w Kościelnej Wsi i na Majkowie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Ale tak naprawdę zwycięzcami - co podkreślił Komandor Rajdu, dr Piotr Sobolewski - byli wszyscy uczestnicy, którzy tak miło i pożytecznie spędzili to sobotnie dopołudnie. Być może wielu z nich, już samodzielnie, wróci jeszcze na kaliskie szlaki piesze...

Tekst: Piotr Sobolewski