Wydawnictwa

Kaliski kalejdoskop przewodnicki 2015

Odbiorca, czytając siódmy tom Kaliskiego kalejdoskopu przewodnickiego’15 przygotowany przez Piotra Sobolewskiego, odbędzie podróż do interesujących miejsc położonych w samym Kaliszu i jego najbliższej okolicy. Miłośnik turystycznych wędrówek pozna tematy omówione podczas spacerów i wyjazdów, zrealizowanych w ramach cyklicznych "Kaliszobrań" w roku 2015. Przeplatają się informacje znane i zupełnie nowe, ważne dla społeczności lokalnej i te o zasięgu ogólnokrajowym i zagranicznym. Poważne i dowcipne, wesołe i smutne. Jest barwnie, dynamicznie i niebanalnie. Czytelnik nie może narzekać na nudę czy monotonię.

A zatem zajrzyjmy do wnętrza książki.

Całość podzielona na rozdziały. Odpowiadają one tematyce i chronologii poszczególnych "Kaliszobrań". Przy każdym z nich zamieszczono datę realizacji. Taki kronikarski akcent.

Z kart wydawnictwa poznamy dzieje kaliskiego drukarstwa, losy miejscowego przemysłu fortepianowego, historię kaliskich fotografów, zagadnienie związane wykorzystaniem przez mieszkańców udogodnień cywilizacyjnych na przestrzeni wieków. Omówiono także temat dotyczący II wojny światowej w Kaliszu oraz dzieje Nowego Rynku, ulicy Kazimierza Pułaskiego i ruchu ewangelickiego w mieście.

Z miejsc położonych niedaleko Kalisza poznamy dzieje miejscowości i obiekty znajdujące się w Kucharach, Jedlcu, Kucharkach i Czechelu. Swoje tajemnice odkryje też Lewków, Michałków, Czekanów, Ociąż, Petryki, Zbiersk, Stawiszyn i Piątek Wielki. Bogatą przeszłość odsłoni także Borków, Tykadłów, Goliszew, Kościelec oraz Złotniki Wielkie i Złotniki Małe. Przyrodniczy wątek zdominuje w opowieść o Przygodzicach i o unikalnej Dolinie Baryczy. I tym oto sposobem opisanych zostało w dotychczasowych "Kaliskich kalejdoskopach…" siedemdziesiąt eskapad turystycznych, a wraz z nimi przeszłość i dzień dzisiejszy wielu miejscowości, które położone są poza często uczęszczanymi szlakami. A ich unikalny charakter niejednokrotnie zadziwia. I wydaje się, że tutaj tkwi przyczyna niesłabnącego zainteresowania wspólnymi wędrówkami. Naoczne poznawanie ocalałych reliktów przeszłości, wsłuchiwanie się w historię i czerpanie nauki na przyszłość. Chłoniemy wiedzę, ale nadal jesteśmy nastawieni na nową dawkę opowieści. Nasza ciekawość pozostaje niezaspokojona, a głód wiedzy nienasycony. Wspaniała sprawa!

Zbiór kolorowych fotografii wykonanych przez Marka Bergmana, Krzysztofa Krystyniaka i Zbigniewa Pola jest doskonałym uzupełnieniem treści każdego z rozdziałów. Widoczne nań grupy zadowolonych i uśmiechniętych osób, w otoczeniu poznawanych obiektów, świadczą o tym, że turystyka jest interesującym sposobem spędzania wolnego czasu. A poznanie historii może stać się prawdziwą pasją, krajoznawstwo zaś nierozerwalną częścią naszego życia.

Natomiast wykazy wykorzystanego materiału źródłowego, zawierające zarówno wydawnictwa zwarte, ciągłe oraz adresy internetowe, to dopełnienia każdego z nich. Aż zadziwia, jak aktualna jest literatura z przed… stu lat czy z międzywojnia. Te zapiski nie tracą na aktualności! Być może zawierają informacje, których niegdzie już nie znajdziemy. Trochę niedomagają opisy stron internetowych. Dociekliwy czytelnik nie może jednak z nich skorzystać bo nie zawierają dokładnych danych adresowych. Na końcu publikacji umieszczono wykorzystaną literaturę. Lecz nie ma tam wszystkich tytułów, które występują po rozdziałach. Taka metodyka autorska.

Pojawiające się "literówki" są niczym wobec braku litery "e" w nazwisku autora "Przewodnika po guberni kaliskiej…" z 1912 r. Przecież to nie byle kto, bo sam patron kaliskich przewodników PTTK. Chyba warto utrwalić prawidłową pisownię Nazwiska o niemałych zasługach w dziejach lokalnego krajoznawstwa. To Stanisław Graeve.

Niezaprzeczalną zaletą publikacji jest charakter popularyzatorski. Opracowanie zawiera uporządkowane historycznie fakty ujęte w skróconej formule Pozostaje cennym informatorium o faktach mniej znanych, niecodziennych zdarzeniach i ciekawych ludziach. Przywołuje pamięć o osobach nieznanych czy zapomnianych. Jest cennym materiałem w zgłębianiu dziejów samego Kalisza i ziemi kaliskiej. Książka ta to najnowszy drukowany przewodniki do miejsc ciekawych i wartych poznania. Przydatna każdemu, kto chce wiedzieć więcej niż wie. Albo chce poszerzyć swoje zainteresowania. Wydana na kredowym papierze książka dostała szansę długiego żywota.

Kaliski kalejdoskop przewodnicki’15 ujrzał światło dzienne dzięki wsparciu finansowemu Adama Rogackiego i władz samorządowych gminy Ostrów Wielkopolski, Miasta Kalisza jako promocja grodu nad Prosną, przy udziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kaliszu i Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Kaliszu. Należy również wskazać na: reklamy powiatu kaliskiego, Gołuchowskiego Centrum Kultury "Zamek", Gminy Przygodzice, Gminy i Miasta Stawiszyn oraz Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego, zamieszczone za trzonem głównym wydawnictwa.

Tekst Bożena Kryst
(2016)

Sobolewski Piotr
Kaliski kalejdoskop Przewodnicki’15 / Piotr Sobolewski.- Kalisz, Edytor, 2016. - 110 s.: il. kolor.; 24 cm
ISBN 978-83-63808-41-9