Wielkopolski Klub Turystyki Konnej

W małych ramach wielkie dzieło - czyli Zawody TREC PTTK w Krzyżówkach.

Wydawałoby się, że to nie możliwe, aby w tak niewielkim gospodarstwie, mogły odbyć się zawody TREC na tak wysokim poziomie. Nie możliwe, żeby jedna skromna, filigranowa Zosia wzniosła się na mistrzowskie wyżyny organizatorskie.

A jednak. To wszystko wydarzyło się 14 i 15 czerwca 2019 r. w Wielkopolskim gospodarstwie agroturystycznym "Stajnia Krzyżówki". Jednogwiazdkowe zawody TREC, rozgrywane były z rozmachem godnym imprezy mistrzowskiej. Pierwszego dnia dwunastu zawodników rywalizowało ze sobą przemierzając wielkopolskie łąki i lasy.

Próbowali przy pomocy mapy i własnych umiejętności, dotrzeć do wskazanych punktów w idealnym czasie. Tak bardzo się starali, że w ostatecznym efekcie, po podliczeniu wyników pierwszego dnia, poszczególnych zawodników dzieliło zaledwie 5 punktów. Jest to ewenement świadczący o niebywałym wzroście poziomu zawodniczego.

Przepiękną niespodzianką i relaksem dla nas wszystkich była, zorganizowana przez Organizatorkę, wycieczka do Kalisza. Ciężko to było jednak nazwać zwykła wycieczką, ale raczej magiczną wyprawą w naszą polską przeszłość, na pokładzie przerobionego na kabriolet "ogórka".

Młodszym przypomnę, że to taka potoczna nazwa pojazdu wożącego Polaków w latach 70-tych. Świetnej atmosfery dopełniał pan przewodnik z Wielkopolskiego PTTK, który w wielce interesujący sposób, zdradzał nam tajemnice najstarszego miasta w Polsce.

Drugi dzień zawodów pokazał z jak wielkim kunsztem organizacyjnym mamy do czynienia. Praktycznie w każdej odsłonie zawody ocierały się o ideał. Uroczy zielony ogród witający bardzo licznych gości, pysznymi ciastami i kawą, zapachem kwiatów i niewiarygodną gościnnością. Drużyna dzielnych i pomocnych strażaków, pomagających w organizacji i dbających o bezpieczeństwo(004). Obsługa wodzirejska prowadzona przez naszą zdolną sędzinę Anię Kostkę, przybliżającą niuanse tego sportu. Tor MA opomiarowany elektroniką dostarczoną przez firmę Hunt Electronics pana Kaniewskiego. Tor PTV z dwunastoma przeszkodami, wśród których jedna, przysparzała olbrzymiej radości publiczności, gdyż zawierała akcesorium w postaci kurzych jaj.

Czułą opiekę nad jajami sprawował, popełniający ten tekst Sędzia Główny, co zresztą przypłacił bliskim spotkaniem z zawartością skorupki po ostatnim pokazowym przejeździe bez ogłowia.

Swoją obecność zaznaczyło Ranczo Bobrowniki, wystawiając drużynę zaprzęgową w pokazowym przejeździe toru PTV.

Przejazd ten wywołał niemałe zainteresowanie licznej publiczności, wśród której znajdowały się delegacje z kilku wielkopolskich stajni, zainteresowanych tą szybko rozwijającą się dyscypliną sportu jeździeckiego.

Można by jeszcze długo opowiadać i wspominać, ale przecież na największą uwagę zasługują główni bohaterowie zawodów i ich wyniki, a były one następujące:

Juniorzy:

 1. Jagoda Gajowczyk na koniu Ster, ze stajni "White Mare" - 348 pkt.
 2. Gabriela Gruda na koniu Bohun, ze stajni "White Mare" - 329 pkt.
 3. Milena Koniak na koniu Polinezja, ze stajni Krzyżówki - 316 pkt.

Seniorzy:

 1. Grzegorz Grodzicki na koniu Kmphoras Legasy, ze stajni "White Mare" - 359 pkt.
 2. Martyna Dziedzic na koniu Mig, ze stajni Krzyżówki - 353 pkt.
 3. Agnieszka Krystek na koniu Masza, występująca pod szyldem Super Girls - 337 pkt.

Serdecznie Gratulujemy!

Powszechnie wiadomo, że dobro przyciąga dobro, a dobre serce szczodrość przyjaciół. Tak też się stało i w tym wypadku, gdy w sukurs naszej Organizatorce pospieszyło wielu przychylnych ludzi, firm i organizacji. Dlatego Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK Kalisz oraz Gospodarstwo Agroturystyczne "Stajnia Krzyżówki" składają serdeczne podziękowania za pomoc, nagrody i wsparcie następującym sponsorom i partnerom:

 • Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, reprezentowany przez p. Elżbietę Włodarczyk
 • Gmina Koźminek
 • Sklep Jeździecki "Cztery Podkowy"
 • Rava Cafe
 • Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Koźminek
 • Sklep Jeździecki "Pig-Sin"
 • Nadleśnictwo Kalisz, reprezentowane przez p. Beatę Kątną
 • PTTK odział Kalisz
 • OSP Krzyżówki-Młynisko
 • Architektoniczne biuro projektowe Weirauch
 • Firma EKO

Patronat medialny:

 • Calisia.pl

Tylko dzięki tak licznym i przychylnym przyjaciołom oraz determinacji organizatorki Zosi Bień, zawody w Krzyżówkach mogły się odbyć i pozytywnie zapaść w pamięci całej polskiej TREC-owej braci. Tak wielkie zainteresowanie tym wydarzeniem, odbijające się już głośnym echem daleko po za Gminą Koźminek, wróży kolejnej edycji tych zawodów sukces, czego serdecznie życzymy Organizatorom.

Z TREC-owym pozdrowieniem
Maciej Szymanik

Tekst: Maciej Szymanik
Fotografie: Andrzej Paruszewski i Wiktor Bień