Wielkopolski Klub Turystyki Konnej

"Gacie na szpagacie" - czyli pierwsze w Wielkopolsce zawody TREC PTTK*

W dniach 23 - 24 czerwca 2018r. w Gospodarstwie Agroturystycznym "Stajnia Krzyżówki" odbyły się pierwsze w Wielkopolsce zawody TREC PTTK* zorganizowane przez Wielkopolski Klub Turystyki Konnej PTTK i Stajnię Krzyżówki. Aż 15 zawodników wzięło udział w pełnych zawodach, w tym 5 juniorów, a 4 uczestników wystartowało w elementach TREC PTTK.

W sobotę odbyła się pierwsza faza zawodów - POR, czyli bieg na orientację. Zawodnicy mieli do pokonania dystans wynoszący ok. 17km, a średni czas przejechania wyznaczonej trasy miał wynieść niecałe 2 godziny. Na starcie stanęło 15 zawodników, którzy przybyli z różnych stron Polski. Uczestnicy przyjechali z województwa warmińsko-mazurskiego, reprezentowanego przez Stajnię Pajtuński Młyn, mazowieckiego - Stajnia Mandra, dolnośląskiego, skąd wzięli udział zawodnicy ze Stajni White Mare i Stowarzyszenia Rozpowszechniania Jeździectwa "Galopuj z nami", wielkopolskiego - jeźdźcy ze Stajni Siekierzyn i Stajni Krzyżówki oraz z łódzkiego. Trasa opracowana przez organizatora oprowadziła zawodników po malowniczym terenie południowej Wielkopolski i pokazała najpiękniejsze zakątki okolicznego lasu.

Drugiego dnia zawodów uczestnicy zmierzyli się z fazą MA i PTV. W fazie PTV zawodnicy mieli do pokonania 12 przeszkód, w tym przeszkodę regionalną - "Gacie na szpagacie" stworzoną przez Izabelę Walasz - jednego z sędzi tegorocznych zawodów. Polegała ona na zdjęciu prania zawieszonego na sznurze, odwieszeniu klamerek i wrzuceniu go do miski. Wszystko trzeba było wykonać siedząc na koniu. Tor został pokonany 18 razy. Wymagał od uczestników odpowiedniego tempa oraz taktycznego podejścia do każdej z przeszkód. W oczekiwaniu na wyniki z torem zmierzyły się dzieci i ambitni jeźdźcy z publiczności pokonując go na drewnianych konikach. Następnie odbył się pokaz woltyżerki zaprezentowany przez jeźdźców ze Stajni Siekierzyn w składzie: Elena, Tatiana, Andżelika, Wioleta i Lenka na koniu Kastro lonżującą była Dorota Kupczyk. Pokaz przykuł uwagę całej publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami.

Ogłoszenie wyników i dekoracja zawodników odbyły się w spartańskiej aurze, jednak deszcz nie wystraszył jeźdźców i koni, którzy wykonali rundę honorową zwieńczając w ten sposób pierwsze zawody TREC PTTK* w Wielkopolsce.

Końcowa klasyfikacja:

W kategorii JUNIOR:

 • I miejsce - Jagoda Gajowczyk na koniu Rabuś
 • II miejsce - Paulina Wróbel na koniu Jur
 • III miejsce - Martyna Dziedzic na koniu Mig

W kategorii SENIOR:

 • I miejsce - Maciej Nafalski na koniu Palatino
 • II miejsce - Katarzyna Lenk na koniu Napoleonka
 • III miejsce - Paulina Czajkowska na koniu Enaj

W elementach TREC PTTK:

 • I miejsce - Maciej Nafalski na koniu Enaj
 • II miejsce - Paulina Czajkowska na koniu Palatino
 • III miejsce - Agnieszka Krystek na Polinezji.

Nagrody i okazałe puchary wręczyli zawodnikom w kategorii SENIOR Prezes Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego - Mateusz Przyjazny, natomiast w kategorii JUNIOR Specjalistka Służby Leśnej ds. edukacji leśnej - Natalia Zefert, reprezentantka Nadleśnictwa Kalisz, będącego jednym ze sponsorów. Także dzieci, które przebiegły tor na drewnianych konikach zostały udekorowane pamiątkowym flo przez Panią Natalię.

Pan Mateusz Przyjazny w podsumowaniu zawodów żartobliwie podkreślił, iż według wielu mędrców świata jedynie trzy fakty - ze względu na niezaprzeczalne piękno - są godne uwagi w człowieczym ziemskim życiu:

 • kobieta w tańcu,
 • łódź pod pełnymi żaglami,
 • koń w pełnym cwale.

I wielka to zasługa kol. Zofii Bień (Prezesa Wielkopolskiego Klubu Turystyki Konnej - oraz właścicielki "Stajni Krzyżówki"), iż w ramach TREC- u mogliśmy podziwiać: i konie w pełnym cwale, i kobiety na tańczących wierzchowcach, i dziewczyny woltyżerki. (Niestety, mimo ulewnego deszczu, wody było zbyt mało, by łódź budować i stawiać żagle...)

Pan Prezes M. Przyjazny wręczył wszystkim sędziom (w uznaniu dla ich pracy i w ramach przeprosin za lodowaty deszcz :)) upominki w postaci przewodnika turystycznego " Szlakiem dębów i paproci” adresowanego, co prawda, głównie do rowerzystów ale i pozostali turyści mogą z niego korzystać. Skoro po tym szlaku mogą podróżować piesi, kolarze to i nasza "kawaleria" je pokona...

Nad bezpieczeństwem zawodników oraz przestrzeganiem reguł konkursu czuwali sędziowie:

 • Joanna Strawińska-Senicic - sędzia główny
 • Maciej Szymanik - delegat techniczny

oraz sędziowie pomocniczy:

 • Magdalena Rydzowska-Dolatowska
 • Romana Pławiak-Michalak
 • Marta Jaworska
 • Izabela Walasz
 • Marta Bień
 • Zofia Bień

Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania dla sędziów, którzy przyjechali z województwa śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Dziękujemy również sponsorom wśród których są: Gmina Koźminek, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Masarnia Koźminek, Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska” w Koźminku, Sklep Jeździecki "Cztery Podkowy” w Lublinie, rava.cafe, oraz Panowie: Bogdan Woźniak , Jerzy Wałęsa, Andrzej Zajdel , a także partnerom: OSP Krzyżówki-Młynisko, Nadleśnictwo Kalisz, Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego.

Patronat medialny objęła Calisia.pl.

Tekst: Martyna Dziedzic
Foto: Renata Cichosz, Marta Bień, Izabela Walasz.

Grupa I dokładnie analizuje wyznaczoną trasę przed fazą POR

Kolejna grupa przybywa na punkt kontrolny

Dłuższą przerwę w trakcie fazy POR trzeba dobrze wykorzystać - odpas koni i szybka przekąska dla jeźdzców

Drugi dzień zawodów - faza MA i PTV

Przeszkoda nr 1 - mostek przejechany przez Agnieszkę Krystek na koniu Masza

Przeszkoda nr 3 - "eska" przejechana przez Jagodę Gajowczyk na koniu Rabuś

Przeszkoda nr 8 - bramka przejechana przez Paulinę Czajkowską na koniu Enaj

Przeszkoda nr 11 - "ósemka" przejechana w galopie przez Katarzynę Lenk na koniu Napoleonka

Przeszkoda nr 12 - kłoda przejechana przez Tobiasza Janczaka na koniu Drachma

Bezbłędne przejazdy młodszej publiczności na drewnianych konikach

Pokaz woltyżerki w wykonaniu jeźdzców ze Stajni Siekierzyn

Skład: Elena, Tatiana, Andżelika, Wioleta i Lenka na koniu Kastro, lonżująca Dorota Kupczyk

Kategoria JUNIOR: 1. msc. Jagoda Gajowczyk i Rabuś, 2. msc. Paulina Wróbel i Jur, 3. msc. Martyna Dziedzic i Mig

Kategoria SENIOR: 1. msc. Maciej Nafalski i Palatino, 2. msc. Katarzyna Lenk i Napoleonka, 3. msc. Paulina Czajkowska i Enaj

Runda honorowa zwieńczająca pierwsze w Wielkopolsce zawody TREC PTTK* w Wielkopolsce