Requiescat in pace!

Stefan Szymczak

W nocy z 4 na 5 stycznia 2017 r. zmarł jeden z. najlepszych i najbardziej lubianych kaliskich przewodników PTTK - "dziadek" Stefan Szymczak. Miał 75 lat, od dawna chorował ale do ostatnich niemal dni odwiedzał biuro PTTK gdzie wypełniał sumiennie obowiązki weryfikatora książeczek OTP, jeszcze we wrześniu opowiadał zainteresowanym tłumom o tajemnicach kościoła franciszkańskiego podejmując ich tam w ramach organizowanej przez Miasto "Nocy Kultury". Tym trudniej oswoić się zmyślą, że już go nie spotkamy na kaliskich ulicach, że nie przysiądzie na "Stefciowej ławeczce" na plantach. Dobry przewodnik powinien posiadać co najmniej cztery przymioty: głęboką wiedzę o tym o czym ma opowiadać, dobrą pamięć, piękny język snutych opowieści i umiejętność przystosowania narracji do oczekiwań słuchacza. Stefan Szymczak miał wszystkie te atuty, dzięki czemu bez problemu nawiązywał kontakt z każdym turystą. Lubiły go zwłaszcza dzieci – nie na darmo został przez nich obdarowany, jako jeden z nielicznych kaliszan, "Orderem Uśmiechu". Zresztą poczucie humoru to jego kolejny atut.

Ale miał i inne odznaczenia i nagrody, m.in. : Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrną i Złotą Honorową Odznakę PTTK, Odznakę "Zasłużony Działacz Turystyki", "Zasłużony Przewodnik PTTK", laureat "Złotej Dziesiątki" w konkursie Kaliszanie roku 2004 oraz Nagrody Prezydenta Kalisza.

Oprócz "przewodnikowania" w kaliskim PTTK pełnił i inne funkcje. Był długoletnim Prezesem Koła Środowiskowego PTTK nr 2 "Metalplast", wiceprzewodniczącym Komisji Turystyki Pieszej przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK w Kaliszu i Prezesem tejże Komisji przy kaliskim Oddziale PTTK.

Organizował i uczestniczył w wielu imprezach turystycznych na szczeblu ogólnopolskim (m.in. Centralny Zlot Krajoznawców, Centralny Zlot Przodowników Turystyki Pieszej), regionalnym i lokalnym – był m.in. przewodnikiem w pierwszym spacerze w cyklu "Kaliszobranie". Posiadał uprawnienie przewodnika miejskiego i terenowego, pilota wycieczek, przodownika turystki pieszej i in. W latach 1997- 1985 oraz 1999 – 2017 był aktywnym członkiem Zarządu Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego.

Zatem żegnamy Cię Stefciu. A w niebiańskich zaświatach, do których teraz / jak wierzymy/ trafiłeś, przygotuj i opracuj "szlaki" , dla tych z nas, którzy okażą się godnymi...

REQUIESCAT IN PACE!

Msza św. żałobna (rozpoczynająca obrzęd pogrzebu) odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2017 r. o godz. 11.30 w Katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu, ul. Kanonicka 5.