Kwesta

Rekordowa kwesta

Około 9.300 złotych zebrano na renowację zabytkowych kaliskich cmentarzy podczas dziesiątej już kwesty zorganizowanej w naszym mieście w dniu Wszystkich Świętych. Liczenie jeszcze trwa, ale już wiadomo, że jest to rekordowa kwota w historii tej akcji.

Wzorem lat minionych organizatorami akcji był Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, przy udziale Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Stowarzyszenia "Wszystko dla Kalisza".

Tradycyjnie już 1 listopada na Cmentarzu Komunalnym kwestowali - ludzie kultury - znani aktorzy, bibliotekarze, artyści-plastycy, dziennikarze lokalnych mediów, sportowcy oraz samorządowcy, politycy, studenci i uczniowie.

Po raz kolejny kaliszanie i ci, którzy przyjechali do naszego miasta, by odwiedzić groby bliskich okazali się życzliwi dla idei kwesty i hojni. Do puszek wrzucono około 9300 złotych.

Warto przypomnieć, że dzięki środkom finansowym uzyskanym z poprzednich zbiórek udało się dofinansować koszty prac konserwatorskich przy renowacji grobów: Adama Chodyńskiego - patrona kaliskich przewodników turystycznych i płk. Rafała Zajączka położonych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej, a także grobu rodziny Daragana z cmentarza prawosławnego przy ul. Górnośląskiej. Przy udziale środków ze zbiórki publicznej Parafia św. Mikołaja w Kaliszu wykonała remont więźby i pokrycia dachowego na kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa. W całości z pieniędzy pochodzących z kwesty sfinansowano też naprawę ogrodzenia przy kaplicy Repphanów na cmentarzu ewangelicko – augsburskim. Część zgromadzonej podczas zbiórki w 2009 roku kwoty w wysokości 6 tysięcy złotych brutto przeznaczono na opracowanie projektu remontu grobowca kaliskich rodzin - Katasanowców, Myszkiewiczów i Grabowskich z cmentarza prawosławnego przy ul. Górnośląskiej, wzniesionego około 1828 roku. Spoczywają tutaj także doczesne szczątki ostatniego z tzw. Greków kaliskich, znanego księgarza Jana Rayko (Rajko) – Grabowskiego, zmarłego w 1900 r. Podczas tegorocznej kwesty zbierane będą pieniądze na przeprowadzenie I etapu prac remontowych i konserwatorskich tego zabytkowego obiektu sztuki sepulkralnej.

Tekst: Karina Zachara
Zdjęcia: Karina Zachara