Koło Przewodnickie

LXXVIII Kaliszobranie

W sobotę 17 września odbyła się kolejna edycja Kaliszobrania. Tym razem organizatorzy tej imprezy - przewodnicy z Koła Przewodników PTTK zamiast tradycyjnego spaceru po ulicach Kalisza zaproponowali wersję wyjazdową - autokarowy wypad do nieodległych miejscowości: Chotowa, Gostyczyny i Ołoboku. O ich najciekawszych obiektach ale i, ściśle splatającej się z dziejami Kalisza, historii opowiadali Paweł Dybka i Piotr Sobolewski. W Chotowie krótką wizytę w "Starym dworze" uzupełnił spacer (być może ostatni w tym roku jeszcze w letniej scenerii) po pięknie rekultywowanym 6 hektarowym parku przydworskim. W Gostyczynie obejrzenie krzyża autorstwa Pawła Brylińskiego stało się impulsem do opowieści o tym znakomitym, dziewiętnastowiecznym ludowym rzeźbiarzu - "wielkopolskim Nikiforze". Wreszcie w Ołoboku kaliszobrańcy obejrzeli najpierw na miejscowym cmentarzu jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce, pochodzącą z 1523 r. świątynię pw. św. Jana Chrzciciela ("przyozdobionym" kolejną rzeźbą Brylińskiego), a następnie udali się do pocysterskiej kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Białą bryłę obiektu, wspartego na charakterystycznej przyporze, można podziwiać z daleka natomiast wejście do wnętrza kościoła dostarczyło kilkudziesięciu uczestnikom imprezy kolejnych wrażeń estetycznych. W zdumienie wprawiły kunsztownie ornamentowane ściany obu chórów oraz loży ksieni Brygidy Gorzeńskiej, podziwiano też sklepienie w zakrystii oraz marmurową płyta nagrobną ksieni Zofii Łubieńskiej w kruchcie. Na zakończenie prowadzący omówili różne aspekty działalności przebywających w Ołoboku od XIII aż po wiek XIX cysterek, podkreślając ich rolę w rozwoju miejscowości ale i nie skąpiąc kilku związanych z nimi historyjek natury obyczajowej.

Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim Oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.

W październiku sympatyków wspólnych wypraw turystycznych czekają dwie imprezy - oprócz zaplanowanego na 8 października Kaliszobrania poświęconego historii kaliskich kin przewodnicy organizują (tydzień później) wycieczkę autokarowa do Opola, Moszny, Nysy i Brzegu. Informacji o tej drugiej imprezie (i zapisy na nią) udzielają pracownicy PTTK przy ul. Targowej.

Tekst: Piotr Sobolewski
Zdjęcia: Zbigniew Pol