Koło Przewodnickie

Luty 2010

Lutowe spotkanie przewodnickie było dość nietypowe. Odbyło się ono dopiero w trzeci poniedziałek miesiąca - 15 lutego, a jego przebieg zdominowało wydarzenie raczej niecodzienne. Oto powiem wystąpił na nim z interesującą prelekcją przewodnik z Chrzanowa - kol. Krzysztof Hudzik. Pokazał nam wiele ciekawych zdjęć ze swoich kilku wypraw nad Bajkał, a pokaz wzbogacił swoim komentarzem i... płytowym podkładem etnicznej muzyki rosyjskiego wschodu. Licznie przybyli na prelekcję - niektórzy koledzy przyprowadzili ze sobą również członków swoich macierzystych kół PTTK - mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się o tym odległym ale jakże ciekawym skrawku Ziemi, o Polakach mieszkających tam już od wielu pokoleń i o tych, którzy docierają tam - czasem w sposób wielce oryginalny - i dzisiaj. W zdumienie wprowadziła nas np. informacja o tym, że jezioro kumuluje jedną piątą ziemskich zasobów słodkiej wody, że dworce kolejowe w odległych rosyjskich miastach i miasteczkach nie przypominają bynajmniej ubożuchnych i brudnych dworców PKP z polskiej prowincji i... jeszcze wiele innych ciekawostek. Po zakończeniu kol. Krzysztof otrzymał zasłużone brawa i... nasze ostatnie wydawnictwa regionalne autorstwa Waldka i Piotra.

A w drugiej części Prezes Piotr przekazał bieżące komunikaty i sprowokował burzliwą dyskusję związaną z ostatecznym kształtem i … kosztami najważniejszego naszego tegorocznego przedsięwzięcia - kursu dla kandydatów na przewodników, którego rozpoczęcie chętnie widzielibyśmy już w końcówce marca.

Honory gospodyni tego spotkania, już po raz kolejny, udanie sprawowała kol. Ela, natomiast na kolejne zapraszamy na piątek, 5 marca na godz. 15.30 do siedziby Muzeum Okręgowego przy ul. Kościuszki.

Gawęda kol. Krzysztofa miała stosowny muzyczny podkład w tle

Kol. Chudzik został obdarowany naszymi najnowszymi wydawnictwami

Na gości czekała ogrzana kominkowym ogniem sala na Łódzkiej

Na parę chwil przenieślismy się daleko, daleko

Nasz nadworny fotograf otrzymał od Prezesa Oddziału wyróznienie za ubiegłoroczną działalność

To była interesująca prelekcja

W roboczej części Prezes omówił bieżace problemy Koła

Wcześniej - abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, dach odśnieżał sam Pan Prezes Mateusz

Tekst: Piotr Sobolewski
Zdjęcia: Zbigniew Pol