Komisja Turystyki Kolarskiej
Rajd rowerowy do Uniejowa
Komisja Turystyki Kolarskiej Kaliskiego Oddziału PTTK była organizatorem rajdu rowerowego do Uniejowa.
W czwartek 19 czerwca 2014 r. na 70-kilometrową trasę wyruszyło 10 kaliskich rowerzystów. W Koźminku przywitał nas kolega Bogdan z małżonką, dołączając do grupy. Kaliski peletonik przy sprzyjających warunkach pogodowych podążał w kierunku Uniejowa, budząc ciekawość wśród okolicznych mieszkańców, głównie za sprawą jednolitych strojów. Po drodze zwiedziliśmy Zbiornik Jeziorsko - jeden z największych sztucznych akwenów w Polsce. Największe atrakcje pierwszego dnia rowerowej wędrówki czekały na nas w Skęczniewie i Spicymierzu. Mieszkańcy tych miejscowości już od ponad 200 lat kultywują tradycję układania kwiatowych dywanów w uroczystość Bożego Ciała. Przepiękne kompozycje kwiatowe, wijące się wśród domostw każdego roku przyciągają rzesze turystów z kraju i zagranicy. Nie inaczej było i w tym roku.
Drugi dzień naszej wędrówki przeznaczyliśmy na zwiedzanie okolic Uniejowa. Po śniadaniu udaliśmy się w trasę zwiedzając:
- kościól św. Jakuba Apostoła i św. Doroty w Wieleninie, zbudowany w 1926 roku z bloków wykutych w wapiennej skale, które wydobywane były w pobliskim kamieniołomie,
- Świnice Warckie - Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej,
- Głogowiec - rodzinny dom siostry Faustyny,
- Bronów - miejscowość, w której Maria Konopnicka mieszkała przez 10 lat, od roku 1986 istnieje tu izba pamięci poświęcona poetce.
W piątkowe popołudnie pieszo zwiedzaliśmy zabytki Uniejowa. Tego dnia skorzystaliśmy też z leczniczych właściwości uniejowskich wód termalnych, mających kojący wpływ na zmęczone mięśnie.
W sobotę, 21 czerwca, w drodze powrotnej do Kalisza zwiedziliśmy miasteczko o wdzięcznej nazwie Dobra. Pomimo silnie wiejącego wiatru w "dobrych" nastrojach i wybornej kondycji dotarliśmy do Kalisza. Komandor rajdu składa serdeczne podziękowania pracownikom Urzędów Miejskich w Uniejowie i Dobrej za przekazanie materiałów promocyjnych uczestnikom kaliskiego rajdu.
Tekst: Grażyna Adamin
Zdjęcia: G. Adamin, A. Genstwa, B. Pacześny i A. Płoski