Znakowane szlaki piesze okolic Kalisza

"Zielonym" do Chełmc

Szlak liczący 15 km rozpoczyna się przed siedzibą kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 (tu także ma swój początek szlak niebieski do Gołuchowa). Po ok. 150 m. Szlak skręca w lewo (niebieski w prawo) i ulicami Narutowicza, Św. Stanisława (po lewej kościół i klasztor OO. Franciszkanów), Franciszkańską doprowadza do parku, najstarszego miejskiego parku w Polsce (rok założenia 1798). Obok budynku Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego z XIX w. Przekracza most na Prośnie, opuszcza park, mija po prawej neoklasycystyczny gmach Teatru im. W. Bogusławskiego z lat 1922 - 1936 i prowadzi skrajem cmentarza żołnierzy armii czerwonej do jazu na Kanale Rypinkowskim. Za nim skręca w lewo, mija budynek całorocznego schroniska młodzieżowego i Wałem Piastowskim podąża w górę Prosny. Za samotnym domem (po lewej) tzw. Strzelnicą lub Domem Kowalskiego - dawnym miejscem rozrywki i rekreacji Kaliszan szlak skręca w prawo i wkracza do dzielnicy Zawodzie, na tereny grodu kaliskiego. Utworzono tu rezerwat archeologiczny (fundamenty kolegiaty śś. Piotra i Pawła z XI w.). Obok drewniany koścół św. Wojciecha z 1798 r. (3,0 km).

Szlak ponownie zbliża się do rzeki i drogą doprowadza do mostu kolejowego (z 1902 r.) nad Prosną, przekracza go i skręca w lewo wzdłuż nasypu kolejowego (w pobliżu ujście Pokrzywnicy do Prosny) w kierunku widocznego lasu. Podczas roztopów ten odcinek szlaku może być podmokły. Przy przejeździe kolejowym skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym Kalisz - Winiary - Ołobok (6,5 km), zielony prosto drogą tłuczniową, mija po prawej teren harcówki, po lewej budynek stacji kolejowej Kalisz Winiary (brak kasy biletowej) i skręca w prawo, po czym w lewo (brzeźniaki, olszyny),przekracza potoczek i wznosi się na skarpę nad północnym brzegiem zalewu na Pokrzywnicy. Na południe stąd widoczny cel wędrówki: wieże kościoła i stacji przekaźnikowej w Chełmcach, lecz to dopiero połowa długości szlaku.

Na skraju lasu szlak skręca w lewo i ponownie dochodzi do nasypu kolejowego, który towarzyszy nam do wsi Zawady (10,0 km). Przy budynku dróżnika skręca w prawo na południe i schodzi łagodnie w dół w stronę zalewu. Przy dolnym skraju sosnowego lasku, na rozwidleniu dróg, szlak skręca w lewo - dawniej na skarpie stał drewniany krzyż, a droga biegnąca wąwozem prowadziła przez most na Pokrzywnicy do wsi Szałe. Polną drogą (w obniżeniu potoczek, latem często wyschnięty) szlak dochodzi do zabudowań wsi Trojanów - mija po lewej ruiny wapiennika czynnego do lat sześćdziesiątych XXw., a po prawej dom z 1924 r. (nr 21), drewnianą chałupę (nr 18) i doprowadza do skrzyżowania z szosą asfaltową, przy którym stoi kapliczka (11,5 km). Stąd szlak przez ponad kilometr wiedzie szosą; przechodzi przez most na Pokrzywnicy (po prawej zalew), na skrzyżowaniu prosto przez las, po lewej mija posiadłość z "pałacem' z 1997 r. (być może za kilkadziesiąt lat będzie to zabytek) i za pierwszym gospodarstwem we wsi Chełmce (tablica) skręca w prawo wzdłuż potoczku. Po lewej kapliczka z 1956 r. Przy lesie szlak skręca w lewo, a teren zaczyna się wznosić. Ostatni odcinek szlaku, mimo uciążliwego podejścia, wynagradza ładna panorama (przy ogrodzeniu szkoły podstawowej i gimnazjum): od północnego zachodu wieżowce Kalisza, wieże kościołów i ratusza, na północy doliny Pokrzywnicy i Cieni, bardziej w prawo wieże kościoła w Opatówku, na wschodzie kościół (biały) w Szczytnikach.

Przy szosie asfaltowej (z prawej żelbetowa wieża przekaźnikowa z 1962 r.) szlak skręca w lewo i kończy się przy neogotyckim kościele z 1883 r. p.w. Narodzenia NMP. Kościół, położony na wysokości ponad 180 m npm, stanowi doskonały punkt orientacyjny.

Obecny przebieg szlaku został opracowany i wyznakowany w 1997 r. (z wykorzystaniem odcinków dawnego szlaku zielonego), co uczyniło go bardziej atrakcyjnym krajobrazowo.

Piotr Wencfel